APERTUM - hypotéka

Ako sa nestratiť v hypotekárnej džungli a nepreplatiť?

Ako čas neúprosne beží, prišla jeseň a s ňou aj každoročná jesenná hypotekárna kampaň bánk. Už sme si zvykli, že z každej strany na nás kričia percentá, úroky, sadzby a kopec iných informácií, ktoré toto obdobie so sebou prináša. Reklamy, bilboardy, letáky a mnoho iných médií nás denno denne kŕmi informáciami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú lákavo, avšak pri reálnej situácii vstupuje do hry aj mnoho iných vecí.

Ako sa v tom všetkom vyznať a nenechať sa nachytať?

V prvom rade si treba dať pozor na takzvanú „komunikovanú sadzbu“, ktorá je väčšinou dostupná len pre tých najbonitnejších klientov s nadštandardným príjmom a po splnení rôznych podmienok banky, ako napríklad založenie účtu, posielanie výplaty na tento účet, založenie sporiaceho účtu alebo využívanie viacerých služieb konkrétnej banky. Toto sú veci, ktoré Vám môžu aj nemusia Vašu hypotéku zbytočne predražiť.

 Dôležitý je aj fakt, koľko vlastných peňazí viete do Vašej vysnívanej novej nehnuteľnosti dať z vlastného vrecka (tzv. hodnota LTV – pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti) Čím viac viete zafinancovať z „vlasného“, tým sa Vaša hypotéka stáva lacnejšou a dostupnejšou.

Netreba zabudnúť ani na doplnkové povinné služby ako je poistenie nehnuteľnosti alebo schopnosti splácať úver. Tieto väčšina bánk ponúa aj priamo k úveru, ale nie vždy sa jedná a cenovo a kvalitovo najvýhodnejšie riešenie.

Veľmi zaujímavo Vám dokáže v budúcnosti ušetriť aj vhodný výber fixácie úrokovej sadzby, čo je doba počas, ktorej Vám banka garantuje jej výšku a tým pádom aj výšku vašej mesačnej splátky. Tu opäť platí, že to čo dnes vyzerá najlákavejšie, v blízkej budúcnosti môže spôsobiť viac škody ako osohu.

Ak patríte medzi tých, čo v týchto dňoch uvažujú nad hypotékou, môžete sa na nás obrátiť a získať tak bezplatné poradenstvo pri výbere nielen hypotéky, ale aj ostatných potrebných služieb, ktoré s ňou súvisia.

Odporúčam Vám prečítať si aj našu rubriku venovanú hypotékam, kde nájdete ďalšie cenné informácie.

Radovan Leitman

Facebookgoogle_pluslinkedinmail

Komentáre

comments